SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:
Viser: Aktionsforskning - Indefra og udefra
Aktionsforskning
Indefra og udefra
Henrik Buhl, Julie Borup Jensen, Rune Müller Kristensen, Erik Laursen, Søren Pjengaard, Micki Sonne Kaa Sunesen (red.) og Alexander von Oettingen
(2019)
Sprog: Dansk
Detaljer om varen
- 1. Udgave
- Paperback: 240 sider
- Udgiver: Dafolo (Juni 2019)
- Forfattere: Henrik Buhl, Julie Borup Jensen, Rune Müller Kristensen, Erik Laursen, Søren Pjengaard, Micki Sonne Kaa Sunesen (red.) og Alexander von Oettingen
- ISBN: 9788771606454
Antologien kan bane vejen for udvikling og forskning, der søger at øge forståelsen af sociale og kulturelle processer frem for med tunnelsyn kun at fokusere på virkninger. Den kommer med mulige bud på, hvilke andre spørgsmål, man kan stille, end 'virker det?', når man undersøger samfundsfaglige og sociale fænomener - og hvordan aktionsforskning kan danne ramme og afsæt for at tilvejebringe mulige svar på disse spørgsmål.
Samlet set fremstår antologiens bidrag som en præciserende og en innovativ helhed. Det præciserende består i, at bidragsyderne på kompetent vis tilsammen udpeger, hvad aktionsforskning er og ikke er - og hvilke udfordringer man kan støde på i denne forskningstilgang. Det innovative består i, at det i antologiens bidrag også analyseres, hvad aktionsforskning kan være i fremtiden.
Bogen kan læses med udbytte af alle, som har deres hverdag på et universitet, en professionshøjskole, i en virksomhed eller i en kommune, og som ønsker at læse mere om, hvad aktionsforskning er, og hvordan forskning med afsæt i denne approach konkret kan gribes an.