SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:

Søg på: Titel, forfatter, forlag - gerne i kombination.
Eller blot på isbn, hvis du kender dette.

Viser: Finansiel risikostyring

Finansiel risikostyring, 4. udgave

Finansiel risikostyring

Jørgen Just Andresen
(2024)
Sprog: Dansk
Jurist- og Økonomforbundet (DJØF)
625,00 kr. 562,50 kr.
Bestil nu og få den leveret inden for 2-3 hverdage

Detaljer om varen

  • 4. Udgave
  • Hæftet: 365 sider
  • Udgiver: Jurist- og Økonomforbundet (DJØF) (Juni 2024)
  • ISBN: 9788757457452

Finansiel risikostyring giver en samlet fremstilling af de metoder, der anvendes til måling og styring af finansiel risiko. Den behandler alle de risici, en risk manager støder på i sit arbejde; herunder markedsrisiko, kreditrisiko, likviditetsrisiko, ESG- og klimarisiko, modpartsrisiko og operationel risiko. Med bogen får du metoder til effektiv måling og styring af disse risici. 

Bogen tager udgangspunkt i danske eksempler og dansk lovgivning, men inkluderer også den påvirkning, der kommer udefra i form af eksempelvis EU-lovgivning og anbefalinger fra Basel-komitéen. 

4. udgave er ajourført med de nyeste risikostyringsteknikker, for eksempel i forbindelse med overgangen fra Value at Risk til Expected Shortfall, og bogen er opdateret med den nye lovgivning på området. Desuden har ESG- og klimarisiko fået et selvstændigt kapitel. 

Bogen henvender sig til alle, der arbejder med risikostyring i finansielle virksomheder og i finansafdelinger i ikke-finansielle virksomheder. Bogen er ligeledes velegnet til undervisning på videregående uddannelser. I forbindelse med undervisning kan diverse ekstramaterialer downloades på bogens hjemmeside.

De oplyste priser er inkl. moms

Andre har også købt:

Finansiel rådgivning - erhverv, 5. udgave
Finansiel rådgivning ...
Af Lars Truelsegaar...
Pris: 385,00 .kr
Rabatpris: 346,50 kr.
Regnskabsanalyse og værdiansættelse, 7. udgave
Regnskabsanalyse og v...
Af Ole Sørensen
Pris: 418,00 .kr
Rabatpris: 376,20 kr.
Digital Semesterpakke Finansbachelor 6. sem Zealand Næstved Forår 2026 - Studierabat er fratrukket pakkens pris
Digital Semesterpakke...
Pris: 1.062,00 .kr
Rabatpris: 956,00 kr.
Regnskabsanalyse og værdiansættelse, 7. udgave - En praktisk tilgang, 7. udgave
Regnskabsanalyse og v...
Af Ole Sørensen
Pris: 499,95 .kr
Rabatpris: 449,96 kr.
Strategisk investering og finansiering, 5. udgave
Strategisk investerin...
Af Michael Hedegaar...
Pris: 460,00 .kr
Rabatpris: 414,00 kr.

Polyteknisk Boghandel

har gennem mere end 50 år været studieboghandlen på DTU og en af Danmarks førende specialister i faglitteratur.

 

Vi lagerfører et bredt udvalg af bøger, ikke bare inden for videnskab og teknik, men også f.eks. ledelse, IT og meget andet.

Læs mere her


Fysisk eller digital bog?

Ud over trykte bøger tilbyder vi tre forskellige typer af digitale bøger:

 

Vital Source Bookshelf: En velfungerende ebogsplatform, hvor bogen downloades til din computer og/eller mobile enhed.

 

Du skal bruge den gratis Bookshelf software til at læse læse bøgerne - der er indbygget gode værktøjer til f.eks. søgning, overstregning, notetagning mv. I langt de fleste tilfælde vil du samtidig have en sideløbende 1825 dages online adgang. Læs mere om Vital Source bøger

 

Levering: I forbindelse med købet opretter du et login. Når du har installeret Bookshelf softwaren, logger du blot ind og din bog downloades automatisk.

 

 

Adobe ebog: Dette er Adobe DRM ebøger som downloades til din lokale computer eller mobil enhed.

 

For at læse bøgerne kræves særlig software, som understøtter denne type. Softwaren er gratis, men du bør sikre at du har rettigheder til installere software på den maskine du påtænker at anvende den på. Læs mere om Adobe DRM bøger

 

Levering: Et download link sendes pr email umiddelbart efter købet.

 


Ibog: Dette er en online bog som kan læses på udgiverens website. 

Der kræves ikke særlig software, bogen læses i en almindelig browser.

 

Levering: Vores medarbejder sender dig en adgangsnøgle pr email.

 

Vi gør opmærksom på at der ikke er retur/fortrydelsesret på digitale varer.