SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:

Søg på: Titel, forfatter, forlag - gerne i kombination.
Eller blot på isbn, hvis du kender dette.

Viser: Alle veje fører til Mekka - En rejse gennem Mellemøstens fortid og nutid

Alle veje fører til Mekka - En rejse gennem Mellemøstens fortid og nutid, 1. udgave

Alle veje fører til Mekka

En rejse gennem Mellemøstens fortid og nutid
Waleed Safi
(2025)
Sprog: Dansk
Politikens Forlag
300,00 kr.
Leveringstid ca. 3 hverdage

Detaljer om varen

  • 1. Udgave
  • Hæftet: 240 sider
  • Udgiver: Politikens Forlag (August 2025)
  • ISBN: 9788740071528

Sidst en dansktalende mand med en notesbog forsøgte at snige sig ind i Mekka, blev han myrdet. Det var i 1931. Siden har ingen vovet forsøget. Før nu.

I Alle veje fører til Mekka begiver mellemøstkorrespondent Waleed Safi sig ud på en pilgrimsrejse til islams helligste by. Ikke for at finde Gud, men for at forstå, hvorfor Mellemøsten gang på gang styrter i grus.

Forklædt som pilgrim rejser han til Saudi-Arabien, hvor fromhed, overvågning og stormagtspolitik smelter sammen. Undervejs møder han pilgrimme fra hele verden, og deres historier væves ind i fortællinger om profeten Muhammed, krigslitteratur i Irak, imperialisme, arabiske nederlag – og nutidens vilde fantasier om, at Israel en dag vil forsvinde fra landkortet.

Med sort humor, vrede og kærlighed tegner Safi et medrivende portræt af Mellemøsten, som verden tilsyneladende hverken kan frelse eller lade være i fred.

De oplyste priser er inkl. moms

Andre har også købt:

Porto
Porto
Pris: 59,50 kr.
Videnskabsteori, 2. udgave
Videnskabsteori
Pris: 270,00 .kr
Rabatpris: 243,00 kr.
Store Nordiske Krig, 1. udgave
Store Nordiske Krig
Af Dan H. Andersen
Pris: 600,00 kr.
NIS2 - Strategisk, taktisk, operationelt, 1. udgave
NIS2
Af Karsten Dahl Van...
Pris: 499,00 kr.
Farvel til den frie verden - Langsomme samtaler: en studiekreds med de største intellektuelle om det 21. århundredes drama, 1. udgave
Farvel til den frie v...
Af Rune Lykkeberg
Pris: 299,00 kr.

Polyteknisk Boghandel

har gennem mere end 50 år været studieboghandlen på DTU og en af Danmarks førende specialister i faglitteratur.

 

Vi lagerfører et bredt udvalg af bøger, ikke bare inden for videnskab og teknik, men også f.eks. ledelse, IT og meget andet.

Læs mere her


Fysisk eller digital bog?

Ud over trykte bøger tilbyder vi tre forskellige typer af digitale bøger:

 

Vital Source Bookshelf: En velfungerende ebogsplatform, hvor bogen downloades til din computer og/eller mobile enhed.

 

Du skal bruge den gratis Bookshelf software til at læse læse bøgerne - der er indbygget gode værktøjer til f.eks. søgning, overstregning, notetagning mv. I langt de fleste tilfælde vil du samtidig have en sideløbende 1825 dages online adgang. Læs mere om Vital Source bøger

 

Levering: I forbindelse med købet opretter du et login. Når du har installeret Bookshelf softwaren, logger du blot ind og din bog downloades automatisk.

 

 

Adobe ebog: Dette er Adobe DRM ebøger som downloades til din lokale computer eller mobil enhed.

 

For at læse bøgerne kræves særlig software, som understøtter denne type. Softwaren er gratis, men du bør sikre at du har rettigheder til installere software på den maskine du påtænker at anvende den på. Læs mere om Adobe DRM bøger

 

Levering: Et download link sendes pr email umiddelbart efter købet.

 


Ibog: Dette er en online bog som kan læses på udgiverens website. 

Der kræves ikke særlig software, bogen læses i en almindelig browser.

 

Levering: Vores medarbejder sender dig en adgangsnøgle pr email.

 

Vi gør opmærksom på at der ikke er retur/fortrydelsesret på digitale varer.