SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:

Søg på: Titel, forfatter, forlag - gerne i kombination.
Eller blot på isbn, hvis du kender dette.

Viser: Lange skygger - Besættelsen i film og serier

Lange skygger - Besættelsen i film og serier, 1. udgave

Lange skygger

Besættelsen i film og serier
Gunhild Moltesen Agger
(2025)
Sprog: Dansk
Nord Academic
399,00 kr.
Leveringstid ca. 3 hverdage

Detaljer om varen

  • 1. Udgave
  • Indbundet: 352 sider
  • Udgiver: Nord Academic (Oktober 2025)
  • ISBN: 9788712079293
Besættelsen af Danmark 1940-1945 er en af de mest afgørende perioder i vores moderne historie – og en af de mest filmatiserede. Allerede få måneder efter befrielsen i maj 1945 blev film et centralt medie til at fortælle om den danske besættelsestid. Siden da er tiden mange gange blevet genbesøgt, fortolket og bearbejdet i film og serier. Ikke blot har fiktionerne underholdt, de har også præget vores fælles forestillinger om modstand og samarbejde, heltemod og forræderi, hverdag og overlevelse. 
Lange skygger er den første samlede undersøgelse af danske besættelsesfilm og -serier. Gennem analyser af en lang række værker viser bogen, hvordan fiktionen i årtier har været med til at forme erindringen om besættelsen og dens dilemmaer. 
Resultatet er både filmhistorie og kulturhistorie. Det er en fortælling om en genre, der i 80 år har fulgt danskerne på lærred og skærm – og som stadig udfordrer vores forståelse af, hvem vi var, og hvem vi er blevet. 
Gunhild Moltesen Agger er dr.phil. og professor emerita i dansk mediehistorie ved Aalborg Universitet. Hun forsker i mediehistorie og medievidenskab med fokus på dansk film og tv-drama samt national identitet i en globaliseret verden.
De oplyste priser er inkl. moms

Andre har også købt:

International Politics and the Russo-Ukrainian War - Concepts in Conflict
International Politic...
Af Jonathan Paquin ...
Pris: 567,00 kr.
A Research Agenda for Arctic Security and Governance
Research Agenda for A...
Af Marc Jacobsen og...
Pris: 1.590,00 kr.
Small States in the Shatter Belt - Demographic and Geopolitical Challenges of the Baltic States
Small States in the S...
Af Agnieszka BógdaÅ...
Pris: 556,00 kr.
Preparing for War - Strategy, Power and Military Change
Preparing for War
Af Olivier Schmitt
Pris: 417,00 kr.
Usynlig fjende - Hackerangreb og hemmelige netværk, 1. udgave
Usynlig fjende
Af Ida Nyegård Espe...
Pris: 280,00 kr.

Polyteknisk Boghandel

har gennem mere end 50 år været studieboghandlen på DTU og en af Danmarks førende specialister i faglitteratur.

 

Vi lagerfører et bredt udvalg af bøger, ikke bare inden for videnskab og teknik, men også f.eks. ledelse, IT og meget andet.

Læs mere her


Fysisk eller digital bog?

Ud over trykte bøger tilbyder vi tre forskellige typer af digitale bøger:

 

Vital Source Bookshelf: En velfungerende ebogsplatform, hvor bogen downloades til din computer og/eller mobile enhed.

 

Du skal bruge den gratis Bookshelf software til at læse læse bøgerne - der er indbygget gode værktøjer til f.eks. søgning, overstregning, notetagning mv. I langt de fleste tilfælde vil du samtidig have en sideløbende 1825 dages online adgang. Læs mere om Vital Source bøger

 

Levering: I forbindelse med købet opretter du et login. Når du har installeret Bookshelf softwaren, logger du blot ind og din bog downloades automatisk.

 

 

Adobe ebog: Dette er Adobe DRM ebøger som downloades til din lokale computer eller mobil enhed.

 

For at læse bøgerne kræves særlig software, som understøtter denne type. Softwaren er gratis, men du bør sikre at du har rettigheder til installere software på den maskine du påtænker at anvende den på. Læs mere om Adobe DRM bøger

 

Levering: Et download link sendes pr email umiddelbart efter købet.

 


Ibog: Dette er en online bog som kan læses på udgiverens website. 

Der kræves ikke særlig software, bogen læses i en almindelig browser.

 

Levering: Vores medarbejder sender dig en adgangsnøgle pr email.

 

Vi gør opmærksom på at der ikke er retur/fortrydelsesret på digitale varer.