SØG - mellem flere end 8 millioner bøger:

Søg på: Titel, forfatter, forlag - gerne i kombination.
Eller blot på isbn, hvis du kender dette.

Viser: The Man Who Changed Everything - The Life of James Clerk Maxwell

The Man Who Changed Everything - The Life of James Clerk Maxwell

The Man Who Changed Everything

The Life of James Clerk Maxwell
Basil Mahon
(2004)
Sprog: Engelsk
John Wiley & Sons, Limited
99,00 kr.
På lager, Bestil nu og få den leveret
om ca. 2 hverdage
  • Klik for at bedømme:
  • 3.5/6 (12 bedømmelser)

Detaljer Om Varen

  • Paperback: 256 sider
  • Udgiver: John Wiley & Sons, Limited (August 2004)
  • ISBN: 9780470861714
This is the first biography in twenty years of James Clerk Maxwell, one of the greatest scientists of our time and yet a man relatively unknown to the wider public. Approaching science with a freshness unbound by convention or previous expectations, he produced some of the most original scientific thinking of the nineteenth century -- and his discoveries went on to shape the twentieth century.
Preface
Acknowledgements. Chronology: principal events in Maxwell's life. Cast of characters: Maxwell's relations and close friends. Introduction.
1. A country boy: Glenlair 1831-1841.
2. Pins and string: Edinburgh Academy 1841-1847.
3. Philosophy: Edinburgh University 1847-1850
4. Learning to juggle: Cambridge 1850-1854.
5. Blue and yellow make pink: Cambridge 1854-1856.
6. Saturn and statistics: Aberdeen 1856-1860.
7. Spinning cells: London 1860-1862.
8. The beautiful equations: London 1862-1865.
9. The Laird at home: Glenlair 1865-1870.
10. The Cavendish: Cambridge 1870-1879.
11. Last days.
12. Maxwell's legacy. Notes. Bibliography.
Index.
De oplyste priser er inkl. moms

Polyteknisk Boghandel

har gennem mere end 50 år været studieboghandlen på DTU og en af Danmarks førende specialister i faglitteratur.

 

Vi lagerfører et bredt udvalg af bøger, ikke bare inden for videnskab og teknik, men også f.eks. ledelse, IT og meget andet.

Læs mere her

Trykt eller digital bog?

Ud over trykte bøger tilbyder vi tre forskellige typer af digitale bøger:

 

Vital Source Ebog: En velfungerende ebogsplatform, hvor bogen downloades til din computer og/eller mobile enhed.

 

Du skal bruge den gratis Bookshelf software til at læse læse bøgerne - der er indbygget gode værktøjer til f.eks. overstregning, notetagning mv. I langt de fleste tilfælde vil du samtidig have en sideløbende 365 dages online adgang. Læs mere om Vital Source bøger

 

Levering: I forbindelse med købet opretter du et login. Når du har installeret Bookshelf softwaren, logger du blot ind og din bog downloades automatisk.

 

 

Adobe ebog: Dette er Adobe DRM ebøger som downloades til din lokale computer eller mobil enhed.

 

For at læse bøgerne kræves særlig software, som understøtter denne type. Softwaren er gratis, men du bør sikre at du har rettigheder til installere software på den maskine du påtænker at anvende den på. Læs mere om Adobe DRM bøger

 

Levering: Et download link sendes pr email umiddelbart efter købet.

 


Ibog: Dette er en online bog som kan læses på udgiverens website. 

Der kræves ikke særlig software, bogen læses i en almindelig browser.

 

Levering: Vores medarbejder sender dig en adgangsnøgle pr email.

 

Vi gør opmærksom på at der ikke er retur/fortrydelsesret på digitale varer.